10 dárků pro mozek. Potřebuje je každý den.

Plány, termíny, noví klienti, nové úkoly… Všechen shon všedního dne dopadá na mozek. Aby mohl tohle bláznivé tempo  vydržet, musíme se o něj včas a řádně starat. Jak? Využijte alespoň jeden z deseti následujících způsobů, jak svůj mozek odměnit.

1. Zdřímnout si po obědě. Každý už slyšel o prospěšnosti odpoledního spánku. Má to svůj smysl. Nejenže tímto odpočinkem nabereme nové fyzické síly, ale aktivizujeme také mozkovou činnost, prospíváme své paměti a zlepšujeme náladu. Pouhých 10-15 minut spánku je schopno trvale změnit naše všední pracovní dny. K úkolům budete přistupovat s novými silami a nápady.

2. Trochu tvorby před spaním. Měli jste těžký den? Malujte si chvíli, než půjdete spát. Nejenom že pomůžete mozku uvolnit se po dni plném zátěže, ale aktivizujete jeho tvůrčí činnost.

3. Ne všechno najednou. Chcete-li dosáhnout co největší mozkové produktivity, zatěžujte v určitý čas mozek jedním určitým úkolem. Pouze tak je schopen pracovat s maximální efektivitou. Jak toho při současném životním tempu dosáhnout? Odpověď je překvapivě jednoduchá: sestavte si plán a jednotlivé úkoly plňte postupně. Stihnete toho mnohem více přitom budete méně unaveni.

4. Žijte aktivně. Kardiocvičení udělá vašemu mozku dobře. Běh, chůze i plavání vám nejenom protáhnou tělo, ale také nabijí mozek novou energií, a zkvalitní tak rozumovou činnost. Stačí 15-30 minut podobné aktivity denně (třeba i obyčejná procházka). Pro unavený mozek je to skutečný zázračný elixír.

5. Nezavrhujte tužku a papír. Kvůli počítačům, tabletům, chytrým telefonům a jiným udělátorům bereme tužku a papír do ruky stále vzácněji. Je to škoda. Bylo prokázáno, že právě činnost spojená s těmito jednoduchými nástroji aktivizuje mozkovou činnost a zlepšuje výkon mozku.

6. Vitamíny mu dělají dobře. Každý den zatěžujeme mozek novými a novými úkoly a žádáme od něj spolehlivý, stabilní výkon. Neměli bychom tedy zapomínat na pravidelný přísun výživných látek, v první řadě vitamínů. Upravte jídelníček tak, abyste mozku zajistili stálý přísun vitamínů skupiny B, vitamínů C, D, E a P. Urychlují celodenní mozkovou činnost, zlepšují krátkodobou i dlouhodobou paměť, zdokonalují představivost.

7. Ještě jeden jazyk. Jeden z nejlepších způsobů odměny mozku za jeho práci. Studium nového jazyka je pro mozek skvělou rozcvičkou, odhalující jeho skryté možnosti a zdroje. Nemusíte vyvíjet žádnou zvláštní organizační činnost, na internetu najdete řadu bezplatných jazykových kurzů.

8. Hra se slovy. Krom toho, že se hrou uvolníte a pobavíte, je jakákoli hra se slovy velmi užitečná pro mozkovou činnost. Výzkumy prokázaly, že podobné hry se příznivě odrážejí na IQ a zvyšují výkon mozku.

9. Meditace ho osvěží. Meditace je jednou z nejlepších forem odpočinku pro organismus vůbec, a to jak fyzického, tak duševního. Uklidňuje, zbavuje napětí a podle výzkumů příznivě ovlivňuje činnost všech úseků mozku. Každodenní meditace viditelně zlepšuje stav mysli i těla.

10. Buďme optimisty. Pozitivní myšlení mozek potřebuje k úplnému štěstí i ke své efektivní činnosti. Optimistické naladění stimuluje objevitelskou činnost, nové nápady a možnosti, podporuje naše sebezdokonalování a motivuje k dalšímu rozvoji.

Možná vám většina rad připadá poněkud otřepaná, zkuste se však zamyslet, kolik z těch věcí opravdu děláte. A vyberte jeden či více dárků, které svému mozku budete dávat pravidelně.

O. Kožar